Tallinn | Tartu | Pärnu | Kuressaare

Niiskus kodus? Kuidas niiskust ennetada, mida meeles pidada ja mida vältida?

by NoobiDoobiDoo

Kodune võitlus niiskuse vältimiseks peaks algama sellest, et selgitada välja, kust niiskus üldse pärineb ja kuidas liigsest niiskusest lahti saada. Tihedalt suletud aknad ja uksed, mis piiravad ruumidevahelist õhu liikumist, on kindlasti üks faktoritest, mis niiskuse kogunemisele kaasa aitab. Lisaks mängivad olulist rolli igapäevased toimetused nagu pesemine, kokkamine, triikimine, kuumad vannid jms, mis tubades niiskustaset tõstavad ja vajavad erilist tähelepanu, et sellist niiskust eemaldada. 

Nende tegurite kõrval on aga mõned suuremad ohuallikad, mis seisnevad mittekvaliteetses soojustuses ja kehvas ventilatsioonis. Kuidas võitlusest niiskusega aga võitjana välja tulla? Meie soe soovitus on üritada probleemi ennetada. 

Niiskus majas

Enamike suletud ruumide optimaalne sisetemperatuur vahemikus 20-30°C ei ole nauditav mitte ainult inimestele, vaid paraku ka hallitusele ja muudele kahjulikele seentele. Kui ruumides olev niiskustase püsib konstantselt üle 60%, ei ole kahtlustki, et peagi levib ruumides hallitus, mis on majaelanike tervisele tõeliselt ohtlik. Ei tasu valesti aru saada – teatud niiskustase siseruumides ei ole mitte ainult normaalne, vaid lausa vajalik, kuna liiga kuiv õhk on inimestele samuti kahjulik. Eluruumides tuleks aga saavutada ja säilitada niiskustase vahemikus 40-60%, et tagada elanikele tervislik ja mugav elukeskkond. 

Niiskus iseenesest ei ole probleemaatiline. Mured tekivad siis, kui sellest ei ole võimalik suhteliselt lühikese ajaga kiiresti lahti saada. Kuigi enamasti seostatakse liigset niiskust vanemate ehitistega, esineb sama probleem pahatihti siiski ka uutes majades. Kui ehitustööde lõpule viimisel on tehtud vigu, ei mängi maja vanus enam rolli. Sama juhtub ka siis, kui maja eest piisavalt hoolt ei kanta ja niiskuse levimiseks tekivad soodsad võimalused. 

Vaht niiskuse vastu 

Üks peamisi vigu, mis tehakse ehituse lõppjärgus või renoveerimise käigus ja mis hilisemalt endaga suuri väljakutseid kaasa toob, on see, et kasutatakse ebasobivad soojustusmaterjale või siis tehakse vigu nende paigaldamisel. Sellest, et katus ja seinad on suurepäraselt isoleeritud, on paraku vähe kasu, kui kogu ehitis on suletud nii tihkelt, et ruumides tekkival niiskusel ei ole võimalik kuidagi välja pääseda ja hakkab selle tõttu vaheseintesse tungima. Siinkohal saavadki määravaks ehitusalased baasteadmised ja teadmised turul saada olevatest soojustusmaterjalidest. Et vältida niiskuse tungimist ja kogunemist vaheseintesse, tasub soojustamisel kasutusele võtta PUR vaht. PUR vahu näol ei ole tegemist mitte ainult soojustusisolatsiooniga, aga ka väga hingava materjaliga, mis laseb auru läbi. Tänu sellele saab soojustatud hoone probleemideta n-ö hingata. 

katusealuse soojustamine, pööningu soojustamine, niiskuse ennetamine

Niiskuses peituv murekoht

Üheks suurimaks veaks ja probleemiks, eriti vanemate hoonete puhul, on otse maapinnal asuvate vundamentide ja põrandate ebaefektiivne või ebapiisav horisontaalne isolatsioon. Selline viga võib tuua endaga kaasa olukorra, kus vesi ja niiskus levivad mööda ehitusmaterjale üles poole. Sellises situatsioonis on vaid aja küsimus, millal liigne niiskus elamus suureks probleemiks muutub. Lisaks tehakse pahatihti vigu pööningu isoleerimisel ja aurutõkke fooliumi kasutamisel. Fooliumi ülesandeks on veeauru tungimise ära hoidmine ehitise seest selle väliskihtidesse. Sellisel juhul on äärmiselt oluline luua korralik ventilatsiooniava, et liigne niiskus pööningult ikkagi minema pääseks. 

Mida meeles pidada

Kindlasti tuleb elamu soojustamisel meeles pidada, et see peaks toimuma lähtuvalt ehitus- või termomoderniseerimisprojektile. Kuigi soojustusmaterjalide pealt kokku hoidmine võib ahvatlev tunduda, toob see endaga pikas perspektiivis aga ainult muresid ja suuremad kulud kaasa. Odavate ja ebakvaliteetsete materjalidega kaasneb elamus peagi liigne niiskus ja külmasillad, mis omakorda on suurepärane kasvulava seente ja hallituse tekkeks ja levikuks.  

Valides kodu soojustamiseks PUR-vahu, võid kindel olla, et kodu on soojustatud kvaliteetselt, tagades parima kaitse liigse niiskuse vastu, samal ajal siseruumides optimaalset niiskustaset säilitades. 

Varasemad postitused