Loodetavasti oleme enamiku PUR vahu paigaldamisega seotud müüte nüüdseks suutnud ümber lükata või vähemalt asjakohaseid täpsustusi anda, kuid mõned populaarsemad PUR vahuga seotud müüdid on siiski veel üle vaatamata jäänud. Seekord heidamegi pilgu viimastele PUR vahuga seotud levinumatele müütidele ja selgitame välja, kas mõnel neist on ka tõepõhi all.
Juba olemasolevaid välisseinu ei saa uuesti soojustada ilma kipsplaati maha võtmata
Vaatamata levinud arvamusele, et juba olemasolevate välisseinte soojustamine peab endast korralikku peavalu kujutama, ei ole tegelikult tegemist millegi ületamatuga. Kodu välisseinu on võimalik süstitava PUR vahuga soojustada ja selleks ei ole kindlasti vaja kipsplaati seinast maha võtta.
Tegelikkuses on võimalik selliste välisseinte soojustamine lihtsasti väljastpoolt läbi viia ja töö kulgu mõjutab vaid see, mis tüüpi vooderdust seinte puhul kasutatud on. Protsess koosneb konkreetse vooderdusega töötamisest, seina õõnsusesse aukude puurimisest, PUR vahu süstimisest ja aukude sulgemisest. Head PUR vahu paigaldajad jätavad suure tõenäosusega endast veel ilusama kodu maha, kui neile üle anti. Seega pole professionaalide käe all olemasolevate välisseinte soojustamise puhul muretsemiseks mingit põhjust.
Pritsitav PUR vaht on kergesti süttiv
Oleme seda teemat pisut ka varasemalt puudutanud, kuid antud väite puhul on tõepoolest tegemist vaid linnalegendiga. Vähe sellest, et pritsitav PUR vaht ei ole kergesti süttiv, PUR vahuga soojustus ei lase tulekahju korral tulel levida ja kustub tegelikult ise, nii pea, kui ta leekide ulatusest väljas on.
Kuna pritsitav PUR vaht loob sisuliselt õhutihendi, võib see mõnel juhul aidata isegi isegi tulekahjusid kustutada, kuna ei võimalda tule levikut. Nagu eelnevast nähtub, on PUR vaht tule seisukohalt vaieldamatult üks turvalisemaid soojustuse valikuid.
Rohkem soojustust on parem
Suurem kogus soojustusmaterjali ei taga tingimata paremat tulemust. Tegelikult võib see nii sinu rahakotile kui kodu hubasusele ja ruumikusele lausa karuteene teha. Loomulikult võid oma pööningu teoreetiliselt kogu ulatuses klaaskiud või tsellulooskiust soojustusega täita, aga see ei hoia ikkagi õhulekkeid ära, kuna mõlemad neist materjalidest võimaldavad õhu liikumist. Samal ajal loob vahtsoojustus kindlalt õhkupidava kihi nii avatud kui suletud pooridega vahu puhul vaid mõne sentimeetri paksuse kihi abil. Seeläbi saad vabaks jäänud ruumi kasutada muudel eesmärkidel ja puudub põhjus soojustusmaterjali peale arutult kulutada, et saavutada sama või hoopis kehvem lõpptulemus.
Sõltumata sellest, kui suures koguses alternatiivseid soojustusmaterjale kasutad, võimaldavad need lõpuks ikkagi õhu liikumist, mis tähendab, et sellised valikud ei aita kuidagi ka kulude kokkuhoiule kaasa. Olukorras, kus soe õhk pääseb kodust välja, on paratamatu, et kodu küttearved on oluliselt suuremad, kui eelistades õhku- ja soojustpidavaid materjale.
Vahtsoojustus on palju kallim kui klaaskiust või tsellulooskiust soojustus
Jah, vahtsoojustus on keskmiselt umbes kaks kuni kolm korda kallim kui klaaskiust või tsellulooskiust tehtud soojustus. See väide ei anna aga kogu pilti just päris tõepäraselt edasi.
Enda kodule sobivat soojustusmaterjali valides ei tohi unustada, et traditsioonilised soojustusmaterjalid vajavad stabiilset hooldust ja need tuleb iga natukese aja tagant täielikult välja vahetada. Mis puudutab aga PUR vaht soojustust, siis see ei vaja mingit spetsiifilist hooldust ja kui seda just teadlikult kahjustatud pole või asjatundmatu käe all kehvasti paigaldatud, siis ei vaja PUR vahuga tehtud soojustus välja vahetamist. See omakorda tähendab, et pikas perspektiivis läheb PUR vaht soojustus koduomanikule tegelikult vähem maksma, kui traditsiooniliste soojustusmaterjalidega tehtud soojustus.
Lisaks aitab PUR vahuga tehtud soojustus kulusid kontrolli all hoida. Tänu oma suurepärastele sooja- ja vettpidavatele omadustele aitab PUR vaht küttekulusid vähendada ja majaelanikud saavad hubast elukeskkonda nautida väiksema raha eest. Külmal ajal võid kindel olla, et PUR vaht hoiab külmakraadid õues ja toa mõnusa, hubase ja soojana, samas kui soojadel suvekuudel aitab PUR vahuga tehtud soojustus liigsed kuumakraadid väljas hoida ja toa meeldivalt jahedana.
Kui soovid veel levinud PUR vahu müütide ja valearusaamade kohta lugeda, vaata kindlasti ka meie eelmisi artikleid.