fbpx

Tallinn | Tartu | Pärnu | Kuressaare

Elamu soojustamine – soojusjuhtivus vs õhupidavus

by NoobiDoobiDoo

Kui rääkida elamu soojustamisest, arvavad enamik koduomanikest, et soojustusmaterjali valides tuleks eelkõige lähtuda sellest, mis on soojustusmaterjali soojusjuhtivus (U), tagamaks, et hoone on suurepärase soojapidavusega. Tegelikkus on aga populaarsest arvamusest veidi erinev. Nimelt on küttekulude vähendamise ja tervisliku elukeskkonna loomise seisukohalt oluline pöörata tähelepanu sellele, milliseks kujuneb soojustustööde lõpptulemusena elamu õhupidavus. 

Seekord uurime lähemalt, miks tuleb lisaks hoone soojapidavusele garanteerida, et kodu oleks õhkupidav, kuid samas korralikult ventileeritud.

Miks on oluline tagada elamu õhupidavus?

On selge, et sooja sisekliima saavutamiseks ja küttearvete madalana hoidmiseks on oluline, et kodu on hea soojapidavusega. Pahatihti unustatakse aga seejuures asjaolu, et väiksemate küttearvete saavutamisel mängib olulist rolli ka hoone õhupidavus. 

kuidas pur vahu abil külmasildadest lahti saada

Uue kodu ehitamisel pööravad koduomanikud esmajoones tähelepanu sellele, et kodu saaks soojustatud kvaliteetselt. Enamasti hõlmab see hinnatud ja sertifitseeritud soojustusmaterjalide kasutamist ning soojapidavate akende valimist. Paraku jääb nendest pingutustest üksi väheks, kui kvaliteetsete akende ja hea soojapidavusega soojustuse vahele jäävad avaused ja õhuvahed, kust soe õhk esimesel võimalusel välja pääseb ja elukeskkonna niiskeks ja jahedaks jätab. Selliseid n-ö kriitlisi külmakohti kohti esineb nii uutes kui vanemates ehitistes võrdlemisi palju, alustades põrandaühendustega ja lõpetades erinevate kaablite ümbrustega. Siinkohal tulebki mängu elamu õhupidavuse olulisus.

Kui soovid garanteerida, et talvel ei pääse soe õhk toast välja ja suvel püsib kodu mõnusa ja jahedana, tuleb soojustusmaterjali valides pidada silmas seda, millise õhupidavuse valituks osutuv soojustusmaterjal tagab. Kivivilla puhul on näiteks selge, et ainuüksi villa seina panemisest üksi on vähe, kuna erinevad avaused ja praod, mille kaudu õhk liikuma pääseb, jäävad tihendamata ja nii on elamu sisekliima stabiilsena hoidmine korralik väljakutse. Eelistades aga PUR vahuga soojustamist on võimalik ka kõige väiksemad nurgakesed, praod ja avaused kvaliteetselt ja pikaajaliselt õhupidavaks muuta. 

Kuidas PUR vahu abil kodu õhupidavaks muuta?

Nagu varasemalt rääkinud oleme, on PUR vaht üks mitmekülgsemaid ja laiema kasutusalaga soojustusmaterjale. Tänu oma suurepärasele vastupidavusele ja kohastumusele sobib PUR vaht kasutamiseks sisuliselt kõigi pindade ja hoonete puhul ja ka kõige karmimates ilmastikutingimustes. 

Kuna PUR vaht kantakse soojustatavale pinnale pritsimise või süstimise meetodil vedelal koju, jõuab see ka kõige väiksematesse ja raskesti ligipääsetavatesse pragudesse. Kui vaht paisub, täidab see kõikvõimalikud praod ja avaused ideaalselt, tagades seeläbi, et soojus ei pääse külmade ilmade puhul majast välja ning suvekuumas ei trügi liigne soojus tuppa. Nii aitab PUR vaht aastaringselt garanteerida, et elanike elukeskkond on aastaringselt hubane, tervislik ja nauditav. Kui elamu ei ole kvaliteetselt tihendatud, saab õhk aga sise- ja välisolude vahel vabalt liikuda, kahjustades seeläbi hoone konstruktsiooni ja kompromiteerides elamu niiskus- ja soojustehnilisi omadusi.

Kuidas kodu õhupidavust kontrollida?

Soojustustööde kvaliteedi kontrollimiseks on võimalik läbi viia alarõhutest, mis mõõdab õhulekkearvu ja näitab, kui õhkupidav hoone on. Eestis kehtivate regulatsioonide kohaselt ei tohi õhulekkearv ületada üht kuupmeetrit tunnis välispiiride ruutmeetri kohta. 

Kindlasti ei tohi nüüd hoone õhupidavusele mõeldes unustada aga seda, et tervisliku elukeskkonna loomise seisukohalt mängib olulist rolli ka hoone ventilatsioon. Elanikud vajavad ju lisaks soojale keskkonnale ka puhast ja värsket õhku. PUR vahu abil kodu soojustades saad aga garanteerida, et ventilatsiooniavade ümbrused ja muud õhuvahed on kvaliteetselt tihendatud ja õhk pääseb liikuma vaid selleks ettenähtud kohtadest.

Kui soovid tagada, et sinu kodu oleks nii soojus- kui õhkupidav ja soojustatud kvaliteetselt ja pikaajaliselt, võta meiega ühendust. Vastame meeleldi kõigile sinu küsimustele ja aitame sul oma koju tervisliku ja hubase elukeskkonna luua. 

Varasemad postitused