Tallinn | Tartu | Pärnu | Kuressaare

PUR vaht või mineraalvill? Mida kodu soojustamisel eelistada?

by NoobiDoobiDoo

Kodu hubasuse ja üldise tervisliku elukeskkonna seisukohalt on elamu kvaliteetne soojustamine üks olulisemaid aspekte. Kui soojustustööd on tehtud kehvasti või valesid materjale kasutades, kannatab lisaks majaelanike rahakotile ka nende tervis. Seekord uurime lähemalt, millised omadused iseloomustavad kahte populaarset soojustusmaterjali, PUR vahtu ja mineraalvilla, ning selgitame välja, millist soojustusmaterjali tasuks kodu soojustuse pikaajalisuse huvides eelistada. 

Valik PUR vahu ja mineraalvilla vahel

Kui kodu on soojustatud efektiivselt, püsib elukeskkond talvel soe ja samal ajal ei pääse liigne soojus suvel tuppa. Tänu sellisele soojustusele paraneb kogu elamu energiatõhusus, mis omakorda aitab hoida kodu küttekulud kontrolli all. 

Loomulikult on iga kodu erinev, nagu ka iga koduomaniku isiklikud ootused oma elukeskkonnale. Seetõttu ei saa ka öelda, et on vaid üks, ainuõige ja universaalne viis maja soojustamiseks. Siiski on paljud uue kodu omanikud küsimuse ees, millist soojustusmaterjali siis eelistada. Enamasti kipub valik olema eelkõige PUR vaht soojustuse ja mineraalvilla vahel.

Mineraalvill

Mineraalvill on õhku kinnipidav soojustusmaterjal, mistõttu on ta paljude koduomanike südamed võitnud. Selle poorne ja elastne struktuur tagab lisaks soojusisolatsioonile ka heliisolatsiooni. Lisaks on mineraalvill mittesüttiv materjal ja aitab seeläbi tulekahju korral hoida ära leekide levimise. Ehitustööstuses kõige enam kasutatav mineraalvill on vaieldamatult kivivill, mille kasutusala on võrreldes teiste mineraalvilladega oluliselt laiem.

PUR vaht

PUR vaht on suurepärane materjal soojusisolatsiooniks nii süstimise kui pritsimise teel. PUR vahtusid kasutatakse ehitustööstuses järjest laialdasemalt, kattes kõikvõimalikud elamu pinnad alates vundamendist kuni katuseni. PUR vaht ei lase tule korral leekidel edasi levida ja on isekustuv. Lisaks soojusisolatsioonile pakub PUR vaht ka väga head heliisolatsiooni.

pur vahtu | pur vahu
pur vahtu | pur vahu

PUR vahu suurim pluss võrreldes alternatiividega on see, et PUR vahtu kasutades on võimalik külmasillad sisuliselt täielikult välistada. See saab toimuda tänu vahu omapärasele struktuurile, kuna vaht kantakse soojustatavatele pindadele vedelal kujul, pärast mida see paisub ja täidab paisudes ja kivades perfektselt kõik teele jäävad praod, augud ja tühimikud. 

Soojusjuhtivus

Vaatame esmalt üle mõned mineraalvilla ja PUR vahu sarnasused. Võib öelda, et laias laastus on mineraalvilla ja PUR vahu soojusjuhtivus üks nende sarnastest omadustest. Soojusjuhtivus näitab, kui palju soojust pääseb ühes sekundis läbi 1-ruutmeetrisest pinnast. Mida madalam on materjali soojusjuhtivus, seda paremad soojusisolatsiooniomadused materjalil on. 

Tänu soojusjuhtivustegurile on võimalik kindlaks teha, kui paks peaks soojustuskiht olema, mis omakorda mõjutab seda, kui kulukaks kodu soojustamine läheb. Lisaks sõltub soojustuskihi paksusest ka see, kui palju jääb erinevatesse kohtadesse pärast soojustuse peale kandmist vaba ruumi. Mida madalam on materjali soojusjuhtivus, seda õhemat soojustuskihti saab kasutada, seda vähem kulub soojustusmaterjali ja seda enam jääb pärast soojustustöödega lõpetamist alles vaba pinda. 

Soojusjuhtivuse seisukohast on nii mineraalvill kui PUR vaht head valikud. Kivivilla soojusjuhtivus 0.033 W/mK vastab ka kõige kõrgematele nõudmistele. Suletud pooridega PUR vaht on soojusjuhtivusega 0.020 – 0.022 W/mK ja avatud pooridega PUR vaht 0.035-0.038 W/mK. Siiski, vaatamata sarnasele soojusjuhtivusele, teeb PUR vaht konkurentidele oma paigaldusmeetoditega alati silmad ette. Uurime miks. 

pur vahtu | pur vahu

PUR vahu vs mineraalvilla paigaldamine

Vastupidiselt suhteliselt problemaatilisele kiulise villa piagaldamisele, saab PUR vahtu paigaldada isegi kõige keerukamini ligipääsetavatesse kohtadesse, tagades, et kõik praod, vahed ja avaused on perfektselt täidetud. PUR vaht pakub suurepärast katvust ja tänu sellele saab seda muuhulgas nii vundamendi, põranda, basseini ja isegi torude soojustamisel kasutada, rääkimata seintest, katusest ja pööningust. 

PUR vahtu pritsitakse pinnale tugeva surve all ja see nakkub pinnaga automaatselt, luues soojustatavale pinnale ühtlase kihi. Mõne sekundi pärast hakkab vaht kiiresti paisuma, täites ka kõige keerulisemalt ligipääsetavad avaused. Suurte pindade puhul kasutatakse PUR vahu paigaldamiseks spetsiaalseid masinaid ja professionaalide käe all võib nii isegi 300-ruutmeetrise pinna vaid päevaga soojustada. 

Minaraalvilla paigaldamine

Kivivilla puhul peavad soojustustööd algama mõõtmisega. Esmalt mõõdetakse soojustatavad pinnad, misjärel lõigatakse kivivillast tükid, et pinnad katta. Pahatihti tuleb sedasoti mõõtmiste ja sobitamiste käigus vigu ette, mis omakora pikendavad protsessi, tekitavad suuremat materjali kadu ja toovad endaga pikas perspektiivis isolatsiooniprobleemid kaasa. Loomulikult päädivad sellised möödalaskmised koduomaniku jaoks suurenenud kuludega nii soojustustööde enda osas kui tuleviku küttearvetega seoses.

Raskus

On selge, et kivivill on raske materjal, mis tähendab, et lisaks sellele, et selle paigaldamine on keerukam, paneb kivivillaga tehtud soojustus soojustatavatele pindadele ka lisaraskuse peale. PUR vaht seevastu (eriti avatud pooridega PUR vaht) on hetkel üks kergemaid turul saadaolevaid soojustusmaterjale. Lisaks on efektiivseks soojustamiseks vaja vaid õhukest kihti PUR vahtu, tänu millele ei pea soojustatavad struktuurid kannatama üleliigse raskuse käes. 

Kumba siis eelistada?

Nagu mainitud, on nii mineraalvill kui PUR vaht madala soojusjuhtivusega, muutes need soojustamiseks sobivateks materjalideks. Kui sind huvitab aga soojustustööde kiire läbiviimine, on PUR vaht konkurentsitult parim valik. Professionaalide käe all saab töö tehtud äärmiselt kiiresti, samas kui mineraalvilla paigaldamine võtab kordades rohkem aega. 

Lisaks on PUR vaht suurepärane valik tänu oma kergusele. PUR vahuga tehtud soojustus ei koorma maja struktuuri ja peab ideaalselt vastu ka karmides tingimustes, tagades samaväärse soojusisolatsiooni ka pikkade aastate pärast. 

Loomulikult on lõplik otsus ikkagi iga koduomaniku enda teha, kuid parima elukeskkonna ja väiksemate küttearvete huvides tasub kindlasti kodu PUR vahuga soojustamist kaaluda. 

Varasemad postitused