Tallinn | Tartu | Pärnu | Kuressaare

Avatud vs suletud pooridega vaht — rääkides läbilaskvusest

by NoobiDoobiDoo

Poorse struktuuriga PUR vaht on soojuse, veeauru, helide ja muude elementide isolatsiooni tipptasemel. Nagu varasemalt juttu on olnud, on PUR vahtude kaks peamist varianti avatud ja suletud pooridega vahud. Mõlemat tüüpi vahud on kasutusel paljudes meie igapäeva toodetes, aga tulenevalt nende struktuurilistest erinevustest võib üht või teist tüüpi vaht erinevatel pindadel ja vajaduste täitmiseks paremini sobida. 

Soojustamise puhul on oluline teada ja arvesse võtta, et igal vahul on erinev struktuur ja läbilaskvus ning see toimib sõltuvalt vahu kasutuskohast erinevalt. Peamine erinevus, millega tuleb avatud ja suletud pooridega vahu vahel valimisel arvestada, on nende läbilaskvus erinevatele elementidele – see tähendab, kui efektiivsed need takistused teatud elementide kinni pidamisel või läbi laskmisel on.

Mis on suletud pooridega vaht?

Suletud pooridega vahu puhul on poorid nagu pisikesed õhutaskud, mis on kompaktselt kokku pakitud, meenutades justkui tihedalt kõrvuti asetsevaid täispuhutud õhupalle. Selle tiheduse tõttu on suletud pooridega vaht oma olemuselt auru poolläbilaskev, jäigem, talub suuremat survet ja on umbes neli korda tihedam kui avatud pooridega vaht.

Mis on avatud pooridega vaht?

Avatud pooridega vaht, mis luuakse sarnases protsessis kui suletud rakuga vaht, on auru poolläbilaskev, kuna pooride moodustumine materjalis on katkenud, aga mitte suletud. Sarnaselt käsnas olevatele aukudele saab õhk avatud pooridesse lihtsamini tungida, muutes avatud sedasorti vahu poorsemaks ja imavamaks kui suletud pooridega vahu.

Kas suletud pooridega vaht on õhku mitteläbilaskev?

Suletud pooridega vaht pakub paremat õhutakistust kui avatud pooridega vaht. Lisaks on seda võimalik kasutada õhuvoolu reguleerimiseks, kuna see on vähem õhku läbilaskev. Suletud pooridega vaht võib olla väga efektiivne tihend kliimakontrolli jaoks, hoides ära kuuma välisõhu sisenemise konditsioneeritud ruumi. Samas on avatud pooridega vaht ruumi õhutamiseks oluliselt parem, kuna õhk pääseb läbi selle liikuma. Nii on avatud pooridega vaht sobivaks õhufiltriks näiteks mootorile, kuna suudab tolmu ja saasteaineid kinni püüda, kuid ei takista samas õhuvoolu.

Kas suletud pooridega vaht on veekindel?

Mis puudutab veeauru levimise ja läbilaskmise takistamist, on suletud pooridega vaht avatud pooridega vahust vaieldamatult tõhusam. Suletud pooridega vaht pakub niiskuse, veeauru ja õhu liikumiseks suuremat takistust. Tänu sellele on väiksem tõenäosus et veekahjustustega seotud probleemid nagu hallitus, seened ja bakterid suletud pooridega vahu struktuuri kahjustaksid ja selle tõhusust mõjutaksid.  

Kas avatud pooridega vaht imab vett endasse?

Avatud pooridega vahu puhul on suurem tõenäosus, et materjal imab niiskust endasse, kui suletud pooridega vahu puhul. See võib aga põhjustada vahu efektiivsuse vähenemist, eriti soojusisolatsioonist rääkides. Kuigi täielik veeauru liikumise takistamine ei pruugi olla soojustuse paigaldajate peamine eesmärk, võib vee liigselt vaba liikumine olla konstruktsioonile kahjulik.

Kui tegemist on niiske keskkonnaga, võib suletud pooridega vaht olla seega parem valik, kuna on väiksem tõenäosus, et see niiskust endasse imab ja seetõttu kehvem soojus- ja niiskusisolaator on. Näiteks võib suletud pooridega vahtu veepaagi katmiseks oluliselt edukamalt kasutada kui avatud pooridega vahtu. 

Kumba vahtu eelistada soojustamiseks?

Nii avatud kui suletud pooridega PUR vaht on väga tõhus soojustusmaterjal. Sõltuvalt vahu peale kandmise protsessist ja välistest faktoritest võib teatud juhtudel aga üks vaht teisest paremaid tulemusi pakkuda, eriti, kui tegemist on niiske keskkonnaga. Näiteks ei too avatud pooridega vaht enamikes niisketes keskkondades parimaid soojuspidavaid tulemusi: niiske käsn ei hoia ega suuna ju soojust sama tõhusalt, kuna vesi on õhuga võrreldes kehv isolaator. 

Kumba eelistada heliisolatsiooniks?

Avatud pooridega vaht toimib oma läbilaskvate omaduste tõttu helide summutamise ja müra vähendamise puhul paremini kui suletud pooridega vaht. Avatud rakustruktuur võimaldab helilainetel liikuda nii, et energia muundatakse soojuseks, samal ajal neelates osa helidest.

Õige vahu valimine soovitud eesmärgi saavutamiseks

Üldjoontes on suletud pooridega vaht poolläbilaskev ja piirab õhuvoolu ning on vähem vett imav, avatud pooridega PUR vaht on aga poolläbilaskev ning laseb õhku ja vett läbi. Sõltuvalt eesmärgist ja soojustatavast pinnast ja keskkonnast võib üks või teine vaht olla tõhusam kui teine.

Varasemad postitused