Tallinn | Tartu | Pärnu | Kuressaare

Milline PUR vaht sobib kõige paremini süstimiseks?

by NoobiDoobiDoo

PUR ehk polüuretaanvahuks nimetatakse kõiki olemasolevaid erinevaid PUR vahtusid. Tänapäeval ei ole enam juttu mõnest erinevast PUR vahust, kuna pakutavate vahtude valik ulatub potentsiaalselt lause tuhandetesse.

Põhilisteks erinevusteks kasutatavate PUR vahtude puhul on nende rakustruktuur (avatud või suletud pooridega vaht), vahtude tihedus ning paigaldusmeetod. Paigaldusmeetodi alusel jaotatakse PUR vahud laias laastus kaheks – pritsitav ja injekteeritav ehk süstitav vaht. Mõningatel juhtudel mainitakse eraldiseisva kategooriana ka tõstevahtu.

Fakt on see, et polüuretaanvahud leiavad laialdast rakendust vägagi paljudes valdkondades, alates jalatsitööstusest ja mööblist kuni hoonete soojustamiseni.

Seekord teeme aga lähemalt tutvust süstitava PUR vahuga ja uurime, millistes olukordades ja milline PUR vaht on süstimiseks parim.

Millised on erinevad süstitavad PUR vahud?

Süstitavaid PUR vahtusid on nii suletud kui avatud pooridega. Süstitava ehk injekteeritava polüuretaanvahu abil täidetakse hoonetes tühimikke, millele muul viisil ligi pääsemine on raskendatud, kui mitte võimatu. Tihtipeale leiab süstitav PUR vaht kasutust hoone välisseintes, aga ka põrandate all paiknevates tühimikes.

Kuna avatud pooridega PUR vaht imab vett ja niiskust, säilitades samal ajal materjali hingavuse, kasutatakse avatud pooridega PUR vahtu tihti hoone seinte vahele süstimiseks ja hoone soojustamiseks seestpoolt. Sellise kasutusviisi rakendamisel saab kindel olla, et vahtu ei ohusta otsene vesi ega niiskus. Suletud pooridega PUR vahtu kasutatakse seetõttu pigem situatsioonides, kus vajatakse vahtu, mis on vetthülgav ning samal ajal mitte hingav. Siinkohal on heaks näiteks teede all paiknevad täitmist vajavad tühimikud või ka ujuvad poid, mille täitmisel PUR vahuga paraneb nende ujuvus.

Tähtis on meeles pidada, et erinevates olukordades kasutamiseks tuleb valida just sellele pinnale ja situatsioonile sobiv PUR vaht. Üldiselt kehtib sobivaima PUR vahu valimisel reegel – puidu puhul tasub kasutada avatud pooridega PUR vahtu, kivi puhul aga suletud pooridega.

Kuidas PUR vahu süstimine välja näeb?

Süstitava ehk injekteeritava PUR vahu kasutamiseks puuritakse pinnale, kuhu vahtu süstida plaanitakse, väikesed avad, mille kaudu süstimine toimub. Alternatiivselt on võimalik täitmist vajavatele tühimikele ligi pääseda ka juba pinnas olemasolevate avauste kaudu.

Vahu süstimisel täidab see erinevad õhuvahed 5 kuni 90 sekundi jooksul. Süstitavad PUR vahud on aeglasema paisumisega, tagamaks seda, et süstitav vaht jõuab kõigisse õõnsustesse vedelal kujul ja täidab paisudes kõik täitmist vajavad kohad. Tänu sellisele tööpõhimõttele ei pea muretsema olemasolevale konstruktsioonile kahjustuste tekitamise pärast, kuna vaht paisub vaid sinna, kus on rohkem tühja ruumi. Kui vahtu ümbritsev tühimik saab paisuva vahu poolt täidetud, hakkab vaht muutuma tihedamaks, ehk see paisub sisse poole.

Milleks kasutada süstitavat PUR vahtu?

Erinevate õõnsuste, õhuvahede ja tühimike täitmine süstitava PUR vahuga aitab tõsta hoone soojuspidavust kuni 50%, säilitades reeglina samal ajal hoone fassaadi selle algkujul, kuna puudub vajadus erinevate viimistlusmaterjalide või ESP plaatide paigaldamiseks. Injekteeritav PUR vaht on sama soojuspidav kui pritsitav vaht, mis tähendab, et võrreldes erinevate puistematerjalide, villade ja ESP-dega hoiab süstitav PUR vaht soojust kaks korda paremini. Tänu sellele, et süstitav PUR vaht ei sisalda endas vett, jäävad ka konstruktsioonid, kus vahtu kasutatakse, ikkagi kuivaks. Vahtu saab paigaldada nii suvel kui talvel, kuna paigalduseks sobivad temperatuurid jäävad vahemikku -15 kraadist kuni + 30 kraadini.

Kui vajad abi hoone soojustamisel või õige PUR vahu ja kasutusmeetodi valimisel, võta meiega ühendust ja soojustame sinu hoone kiiresti ja kvaliteetselt.

Varasemad postitused