Mis puudutab soojuskadu, siis pööning on vaieldamatult üks kõige haavatavamaid maja osasid. Kehv, vähene või üldse puuduv soojusisolatsioon põhjustavad pööningu jahenemist, millega omakorda kaasnevad suuremad küttekulud. Seekord üritame välja selgitada, kas pööningu soojustamisel tagab parima tulemuse PUR vaht või mineraalvill.
PUR vaht vs. mineraalvill
Kvaliteetselt soojustatud pööning ei aita vaid seda välistada, et talvel soojus välja pääseks, vaid tagab ka selle, et toad suvel üle ei kuumeneks. Selline soojustus aitab kogu elamu soojustõhustust parandada ja seeläbi sinu küttearveid vähendada.
Loomulikult on iga hoone erinev, samuti kui iga majaomaniku ootused. Lisaks on iga katus ja pööning nii konstruktsiooni, pindala kui kasutuseesmärgi poolest erinev. Seetõttu ei ole ühest ainuõiget lahendust, mis kodu soojustamist puudutab.
Üks levinumaid küsimusi soojustusmaastikul on aga püsivalt sama – kas pööningu soojustamiseks tasuks eelistada PUR vahtu või mineraalvilla?
Tegemist ei ole just erilise üllatusega, kuna mõlemad materjalid kuuluvad soojustusmaailma lemmikute hulka. Kui aga ausalt vastada, siis on mõlemal neist omad plussid ja minused.
Mineraalvill
Mineraalvill on poorne materjal, mis hoiab õhku kinni. Seetõttu on tegemist ka ühe parima soojutusmaterjaliga. Lisaks tagab selle poorne ja elastne struktuur väga hea heliisolatsiooni. Mineraalvill on mittesüttiv, mis tähendab, et see ei alusta tuld ega levita leeke. Kõige levinum ehitustööstuses kasutatav mineraalvilla tüüp on kivivill, mis on ühtlasi ka ainuke mineraalvill, mida saab kasutada nii pööningu kui vaheseinte ja välis-, krohvi- ja tuulutusseinte soojustamiseks.
PUR vaht
PUR on polüuretaan, mis on ideaalne materjal spreisoojustuseks. See saadakse kahe tooraine – polüooli ja isotsüanaadi – segamisel. Nende kombineerimine spetsiaalsete pihustusmasinate abil võimaldab saada ja paigaldada polüuretaanvahtu.
PUR-vaht on ehitustööstuses järjest laiemat populaarsust koguv soojustusmaterjal, mida kasutakse hoonete soojustamiseks alates vundamendist kuni katuseni. PUR vaht on tule resistentne ja isekustuv.
PUR vahuga tehtud isolatsiooni suurimaks eeliseks on peaaegu täielik külmasildade kaotamine. See on tagatud tänu ainulaadsele vahu struktuurile, mis kantakse peale vedelikupihusti abil. Aluspinnaga kohandudes tungib vaht ka kõige väiksematesse pragudesse ja avaustesse. Nii saab iga pind põhjalikult külma eest kaitstud. Pärast vahu pealekandmist reageerib PUR vaht keemiliselt õhus sisalduva süsihappegaasiga, mis päädib vahu paisumise ja mahu suurenemisega.
Pööningu soojustamine villa või vahuga – lambda koefitsient
Vaatame kõigepealt üle mõlema materjali ühised omadusted. Teatud mõttes võib PUR vahu ja mineraalvilla ühiseks soojusjuhtivuse näitajaks nimetada lambda (λ). Antud väärtus näitab, kui palju soojust läbib ühe sekundi jooksul 1 m² materjali pinnast, tungides läbi selle ühe meetri paksuse kihi temperatuurierinevuse 1° juures mõlemalt poolt. Mida madalam on materjali soojusjuhtivus spetsiifilistes sise- või välistingimustes, seda paremad on selle isolatsiooniomadused.
Tänu soojusjuhtivuse tegurile on võimalik määrata õige isolatsiooni paksus, mis omakorda määrab kogu soojustuse lõppmaksumuse. Nimetatud teguri suurus määrab ka selle, kui palju pööningul väärtuslikku pinda on võimalik kokku hoida. Mida madalam on antud näitaja, seda õhem võib isolatsioonikiht olla, tagades samas ikkagi äärmiselt efektiivse ja kvaliteetse soojusisolatsiooni.
Siiski, vaatamata sarnasele soojusjuhtivusele, ületab PUR vaht mineraalvilla eelkõige erineva paigaldusmeetodi tõttu. Et teada saada, milles erinevused seisnevad, jää ootama meie järgmist artiklit.