Eelmisel korral tutvustasime lähemalt alarõhutesti plusse ja läbiviimise protsessi. Seekord teeme sammukese edasi ja räägime ühest usaldusväärseimast viisist koduste õhulekete tuvastamiseks — alarõhutesti ja termograafia kombineerimisest. Eriti asjakohane on see teema nende kodude puhul, mis kasutavad kütmiseks soojaõhu pumpa, kuna sedasorti kütmismeetod nõuab, et kodu oleks väga hea õhupidavusega, kuid küttearvete vähendamiseks ja tervislikuma keskkonna tagamiseks tasub iga kodu omanikul garanteerida, et elamu on õhulekete vaba.
Õhulekete tuvastamine alarõhutesti ja termograafia kombineerimisel
Alarõhutesti tegemiseks kasutatava puhuri abil on võimalik ruumis rõhku suurendada, mis annab parimaid tulemusi suitsutesti tegemisel. Samamoodi saab puhuriga ruumist rõhku vähendada ja seda tehakse siis, kui õhulekete tuvastamiseks soojuskaamerat kasutatakse. Luues kontrollitud õhuvoolu, mis kunstlikult suurendab õhu imbumisest või väljapääsemisest põhjustatud temperatuurilisi kõrvalekaldeid, saab tekitada optimaalse keskkonna õhulekketeedest tehtavate soojuspiltide jäädvustamiseks.
Nagu varasemalt rääkinud oleme, on termokaamera ehk infrapunakaamera spetsiaalne seade, mis püüab kinni esemete poolt tekitatava infrapunakiirguse ja muudab selle nähtavaks pildiks. Sedasorti piltidel on näha temperatuuride erinevused objektide pinnal. Need erinevused omakorda võivad viidata õhulekete olemasolule hoones.
Kasutades alarõhutesti teostamise ajal termokaamerat, on õhulekete kohas termokaamera ekraanil lihtsasti nähtavad tumedamate või heledamate värvidena. Värvide toon sõltub õhuvoolu suunast, kaamera värvi seadistustest ja siseruumide temperatuuride erinevusest. Välisõhu ja siseruumi temperatuuride erinevus peaks antud kontrolli puhul olema vähemalt 5 kraadi.
Kuidas alarõhutesti ja termograafiat ühendada?
Et ühendada alarõhutest ja termograafia, tuleb järgida konkreetset protsessi, mida eksperdid täpsete tulemuste saamiseks on välja töötanud.
Nagu mainitud, tuleb esmalt kontrollida, et sise- ja välisõhu temperatuuride erinevus on vähemalt 5 kraadi. Kui see on selgeks tehtud, tuleb sulgeda kõik ruumis olevad avad (aknad, uksed jms) ja ventilatsioonisüsteemid. Järgmiseks sätib professionaalne meeskond üles alarõhutesti teostamiseks vajaliku uksepuhuri ja seob selle manomeetriga. Seejärel pannakse termokaamera sobivale kohale ja veendutakse, et selle seadistus on korrektne ja vastab tootja poolt antud juhistele.
Nüüd pannakse uksepuhuri ventilaator tööle ja ruumis olev rõhk vähendatakse kuni -50 Pa-ni. Saavutatud rõhk hoitakse stabiilsena, kuni termograafiat läbiviiv spetsialist hoones termokaameraga pilte teeb ja võimalikke õhulekkeid otsib. Kõik tavapärasest erinevad alad ja erinevused salvestatakse kas kaamerasse või eraldi seadmesse.
Nüüd pannakse uksepuhuri ventilaator tööle ja ruumis olev rõhk vähendatakse kuni -50 Pa-ni. Saavutatud rõhk hoitakse stabiilsena, kuni termograafiat läbiviiv spetsialist hoones termokaameraga pilte teeb ja võimalikke õhulekkeid otsib. Kõik tavapärasest erinevad alad ja erinevused salvestatakse kas kaamerasse või eraldi seadmesse. Sama protsessi korratakse erinevate rõhutasemetega (nt -20 Pa, -30 Pa jne), et näha, kuidas õhulekkemustrid erinevate rõhkude juures muutuvad.
Pärast termograafia teostamist koostatakse saadud tulemustest põhjalik ülevaade, millest lähtudes elamu õhutihedust parandada saab.
Mis on plussid alarõhutesti ja termograafia kombineerimisel?
Ühendades alarõhutest ja termograafia, on koduomanike jaoks mitmeid olulisi plusse.
Selline lähenemine annab visuaalse ülevaate hoones paiknevatest õhuleketest, mis omakorda aitab tuvastada ja leida soojuskao allikaid, ennetada niiskusprobleeme, tuuletõmbust, liigset müra ja halba siseõhu kvaliteeti. Antud protsess annab elanikele kodu seisukorrast parema ülevaate ja võimaldab teha tarku otsuseid olukorra parandamiseks. Lisaks on võimalik termograafia ja alarõhutesti tulemustest lähtudes tõsta elamu energiatõhusust ja igakuised küttearveid vähendada.
Kui otsid professionaalset meeskonda, kes sinu kodus alarõhutesti ja termograafia läbi viiks ja aitaks võimalikud õhulekked tuvastada, võta meiega ühendust!